آرامیس مشاور
تجربه های بی نظیر زندگی دانشجویی

پس از روزها و ماه ها چشم انتظاری بالاخره روزی فرا می رسد که بسیاری از دانش آموزان نام خود را در بین قبول شدگان می بینند و خوشحال و سرمست وارد محیط جدیدی به نام دانشگاه می شوند. ورود به دانشگاه همواره نیازمند تغییر در بسیاری از شیوه های رفتاری و عادت های شخصی است؛ زیرا این محیطی است با اقتضاهای خاص خودش. دانشجویانی هم که از شهرهای دیگر وارد یک دانشگاه می شوند، ممکن است با مشکلات بیشتری روبه رو شوند و با واقعیت هایی برخورد کنند که پیشتر از این کمتر به آن فکر کرده اند. در هر حال، زندگی دانشجویی و دانشگاه در عین داشتن فشارهای روانی، بسیار لذت بخش و هیجان انگیز است. این محیط به ما تجربیات جدیدی می دهد که می توانند در مراحل بعدی زندگی ما موثر باشند. اکنون برخی از این تجربه ها را با هم مرور می کنیم.

آشنایی با فرهنگ های مختلف
یکی از مهم ترین و ارزنده ترین تجربه هایی که دانشگاه در اختیار ما می گذارد، آن است که افرادی با زبان ها، لهجه ها، آداب و رسوم، مذاهب و فرهنگ های متفاوت در کنار یکدیگر برای مدت طولانی به تحصیل ، معاشرت و زندگی می پردازند. این در حالی است که شاید بسیاری از دانشجویان فرصت آشنایی با افرادی غیر از همشهریان خود را پیش از ورود به دانشگاه، پیدا نکرده بودند، چنین تجربه هایی، در زندگی هر شخصی بسیار تاثیر گذار است و می تواند باعث پختگی و رشد بیشتر شما شود.

زندگی گروهی و پذیرش دیگران
در سال های جوانی، زندگی اجتماعی با همسالان فرصتی برای اندوختن تجربه های اجتماعی است. چه بسا تجربه ای که از تعامل با هم اتاقی خود به دست می آورید، از تمامی آنچه در کلاس های درس می آموزید، کاربردی تر باشد. آنچه در زندگی خوابگاهی اهمیت دارد این است که بیاموزیم چگونه با دیگران در صلح و آرامش زندگی کنیم. این امر ، کار ساده ای نیست، اما تجربه های با ارزش همیشه مشکل به دست می آیند ، با هوشیاری از تجربه های زندگی خوابگاهی برای شناخت خود استفاده کنید . الگوی رفتاری شما با هم اتاقی تان می تواند گویای رفتار کلی شما باشد. انسان ها با یکدیگر متفاوت اند؛ شما نمی توانید دیگران را تغییر دهید، اما این قابلیت را دارید که خود را دگرگون سازید و آنچه را که مفید است از این میان به عنوان تجربه ای خوب و به یاد ماندنی از دوران زندگی دانشجوییی برای زندگی آینده تان برگیرید.

تمرین برای یک زندگی مستقل
هنگامی که در یک خانواده زندگی می کنیم ، بسیاری از کارهای شخصی مان توسط پدر و مادر یا عضو دیگر خانواده انجام می شود و گاهی اصلاً متوجه نمی شویم که این کارها چقدر می تواند سخت باشد؛ اما زمان جدایی از خانواده و ورود به دانشگاه (بویژه برای دانشجویان خوابگاهی) همین فعالیت های به ظاهر ساده مورد توجه قرار می گیرد؛ کارهایی مانند خرید، آشپزی کردن ، شستن لباس یا مدیریت مالی ، می توانند به ما کمک کنند تا تجربه های خوبی در راستای آماده شدن برای زندگی مستقل به دست اوریم.

یافتن دوستان جدید
گذشتن از دوستان دوران دبیرستانی گرچه سخت است، اما دانشگاه فرصت را به شما می دهد تا با آدم های تازه ای آشنا شوید که ضمن استفاده از تجربیان آنها، دوستی های خوب و ماندگاری را با آنان داشته باشید . بسیاری حتی پس از پایان یافتن دوران دانشجویی ، دوستان خود را تا سالیان دراز حفظ می کنند. دوستانی که هر یک می توانند منبع حمایتی خوبی برای شما در مراحل مختلف زندگی باشند.

تکمیل فرایند هویت یابی
فرایند هویت یابی به عنوان دارا بودن یک احساس پایدار و منسجم از اینکه من که هستم و که باید باشم، تعریف شده است. به کمک هویت است که افراد به تعریفی از خویشتن می رسند و اگر این تعریف با واقعیت اجتماعی آنها در تعارض باشد، حالت هایی مانند فشار روانی و مشکلات رفتاری را تجربه می کنند. فرایند هویت یابی از همان نوجوانی شروع می شود و از نگاه روان شناسی مهم ترین تکلیف رشدی یک نوجوان است. پژوهش ها نیز نشان می دهد این فرایند در نوجوانی و بویژه با ورود به دانشگاه شدت بیشتری به خود می گیرد و در واقع به دلیل محیط غنی دانشگاه و گستردگی تجربه های این محیط، فرایند هویت یابی به طور فزاینده ای تکمیل می گردد.

افزایش مهارت های اجتماعی
فراگیری مهارت هایی مانند خودآگاهی، ارتباط موثر، حل مسئله ، تصمیم گیری ، تفکر انتقادی ، تفکر خلاق، شکیبایی و تاب آوری لازمه رشد سالم هر انسانی است. برای آموختن این مهارت ها ما نیازمند تکرار و تمرین آنها هستیم . محیط دانشگاه با گزینه های گوناگونی مانند کلاس های آموزشی، فوق برنامه ها، امکان آشنایی با شخصیت های مختلف، برخورد با ایده ها و نظرات گوناگون؛ و همچنین مشکلات متنوع زندگی دانشجویی ، این فرصت را به ما می دهد تا ضمن فراگیری این مهارت ها، به تکرار و تمرین آنها در دوران دانشجویی بپردازیم و همزمان در آنها تواناتر شویم.

تبدیل شدن به یک کارشناس
یکی از تفاوت دوران دبیرستان با دانشگاه این است که شما در دوران دبیرستان دانش های گوناگونی را می خواهید اما در دوران دانشگاه با انتخاب یک رشته تحصیلی ، تنها دروس آن رشته را خواهید خواند که این دروس به شما کمک می کند به عنوان یک کارشناس بتوایند در یک زمینه علمی ، تربیت شوید و در مورد آن کارشناسانه سخن بگویید و حتی به کسانی که از شما دانش کمتری در آن زمینه دارند، آموزش دهید. این فرایند برای شما ، یک جایگاه اجتماعی خاص تعریف می کند و از ان پس شما را به عنوان کارشناس رشته خاصی خواهند شناخت.

محمد ترکمان- کارشناس ارشد روان شناسی بالینی