آرامیس مشاور
راه کارهایی برای محکم تر شدن پیوند و رضایت زناشویی

عبور از افت و خیزهای رابطه!
رضایت زناشویی در واقع نگرشی مثبت و لذت بخش است که زن و شوهر از جنبه های مختلف روابط زناشویی خویش دارند. پژوهش ها نشان داده اند که رضایت زناشویی در طول زندگی ثابت نبوده و با افت و خیزهایی همراه است. برای نمونه ، اولسون ضمن طراحی پرسشنامه ای «اتریچ»، مراحلی را برای چرخه زندگی خانوادگی مطرح کرده و معتقد است که میزان رضایت زناشویی، در هر یک از مراحل متفاوت است. او یک منحنی U شکل را با یک نقطه اوج در سال های اول، تنزل در هنگام تولد فرزندان و در نهایت صعود با رفتن فرزندان از خانواده ارائه می دهد.

پژوهشگر دیگری به نام میشلنیز عقیده دارد نارضایتی زناشویی در زنان، موقع مدرسه رفتن فرزندان بیش از هر زمان دیگری بوده ، اما به محض این که فرزندان به سن نوجوانی می رسند، رضایت زناشویی در زنان افزایش یافته و تا دوره های بعد همچنان ادامه دارد.
برای محکم تر کردن پیوند زناشویی و داشتن رابطه انگیزه بخش ، پویا و شاد، راه های زیادی وجود دارد که ما برجسته ترینشان را بررسی می کنیم:

همدیگر را برای تغییر و رشد تشویق کنید
در یک رابطه خوب، هر دو طرف برای رشد و تغییر تشویق می شوند . اگر می خواهید کارتان را رها کنید و درستان را ادامه دهید، همسرتان باید از شما حمایت کند. اگر می خواهید کار جدیدی را امتحان کنید یا به کاری در گذشته می کردید برگردید، او باید پشتیبان شما باشد. شما هم باید او را از همین حمایت ها بهره مند کنید. همسرتان را تشویق کنید کارهای جدیدی را امتحان کند، چیزه های تازه بیاموزد و با افراد جدید آشنا شود . اگر بخواهید همسرتان هیچ تغییری نکند و همان طور بماند که هست، زندگیتان فوق العاده خسته کننده خواهد شد.

کوتاه آمدن به معنی ضعف نیست
کوتاه آمدن به معنی تسلیم شدن نیست. به این معنی نیست که جنگ را باخته اید؛ بلکه دقیقاً برعکس آن است. آیا می دانید که گاهی کوتاه آمدن چه کار سختی است؟ دوست دارید حرف شما به کرسی بنسیند، چون فکر می کنید درست است و حرف های همسرتان معنایی برایتان ندارد و یک قدم به عقب بردارید و کمی سیاستمدارانه تر به این مشاجره نگاه کنید . نتیجه منطقی آن چیست؟ اگر حق با همسرتان است ، از این که آن را بپذیرید ، نترسید حرف او را قبول کنید و یا هر دو تا اندازه ای کوتاه بیایید و نظرتان را کمی تغییر دهید تا حس رضایت به تساوی تقسیم شود. نکته مهم این است که نخواهید حتما خرف خودتان را به کرسی بنشایند. بی تردید، کوتاه آمدن و صلح کردن به رشد رابطه تان کمک می کند.

ضعف هایتان را بپذیرید
همسرتان از شما انتظار ندارد فوق العاده باشید و احتمالا شما هم چنین انتظاری از او ندارید. همه ما انسان هستیم و ممکن است ضعف هایی داشته باشیم . در واقع ، برای این که رابطه ماندگار و جدی داشته باشید، باید اجازه دهید همسرتان از ضعف های شما آگاه شود؛ این باعث می شود نسبت به چیزهایی که آزارتان می دهد حساس تر شده و به شما کمک کند تا خودتان را در ان زمینه ها تقویت کنید.

زود و از ته دل ببخشید
هر زمان که با هم دعوا کردید، نگران این که چه کسی می برد و چه کسی می بازد، نباشید . از مشاجره ها و حرف هایی که زده می شود درس بگیرید و در پی یافتن راه حلی برای مشکل تان باشید. وقتی از دعوایی درس می گیرید، می توانید آن درس را در رابطه تان پیاده کنید تا از بروز دوباره ان مشکل در آینده جلوگیری کنید. همه این ها خیلی خوب است، اما کارتان تمام نشده است! همسرتان را ببخشید! خودتان را هم همین طور! دعوا تمام شده است، حالا دیگر باید از آن بگذرید . سعی کنید هیچ گاه از همسرتان کینه ای به دل نگیرید ، زیرا این خشم و کینه تا جایی ادامه پیدا می کند که دیگر دوست نخواهید داشت رابطه تان را با او ادامه دهید.

بین رابطه با همسرتان و رابطه با دیگران مرزهای سالم بگذارید
ازدواج یک مرز می خواهد که نفوذپذیری آن نسبی باشد ، طوری که به تمام دوستان و اعضای خانواده اجازه ارتباط دهد، ولی در امور شخصی و برنامه های شما خللی وارد نشود. البته موضوع در مورد خویشاوندان درجه اول، کمی پیچیده می شود. این که مثلا در برنامه ریزی تعطیلات نوروز ، وقتتان را در خانواده خود خواهید گذراند یا خانواده همسرتان؟ یا شاید برای اولین بار در خانه خودتان خواهید ماند؟ یا اینکه چه مقدار پشت تلفن و حضوری با خانواده تان حرف می زنید و در مورد جزئیات زندگیتان اطلاعات می دهید؛ از مواردی است که با وجود مرزهای سالم، راحت تر تعیین می شود. البته فراموش نکنید که والدین خود را کنار نگذارید، شما تا آخر به عشق و حمایت آن ها نیاز دارید، اما مرزی بین محدوده رابطه خود با همسر و رابطه با والدین در نظر بگیرید.

استفاده بیش از حد از وسایل ارتباطی را کنار بگذارید
استفاده افراطی از تلفن می تواند خوشحالی را از خانه شما دور کند و حامل تنش باشد. هر چه بیشتر تماس و پیام دریافت کنیم؟، پریشان تر می شویم. تکنولوژی مرز بین خانه و محیط کار را از بین برده است. البته این موضوع به خودی خود بد نیست و انعطاف بیشتری به انسان می دهد ، اما قرار نیست رئیس شما وقتی با شما تماس می گیرد، خبر خوبی به شما بدهد و تشویقتان کند و بگوید کاری که روی پروژه انجام دادی، بی نظیر بود. این تماس ممکن است آغاز یک بحران باشد. پس با ایجاد محدویت، این تنش ها را کم کنید: پست الکترونیکی خود را فقط یک بار در شب چک کنید. اگر تماس مهم نیست، پاسخ دادن به ان ها را قردا صبح موکول کنید. هر شب در ساعت خاصی تلفن و کامپیوتر خود را خاموش کنید.

سمیه عزیزی، دانشجوی دکترای روانشناسی