آرامیس مشاور
آمادگی بیشتر برای پدر و مادر شدن مساوی است با لذت بیشتر

اندر مصائب پدر و مادر شدن!
شاید اگر از همسر جوانی بپرسید که ایا از این موضوع اطلاع دارد که با بچه دار شدن، خود او و حتی رابطه اش با همسرش تغییر و شرایط جدیدی را تجربه خواهد کرد، احتمالا پاسخ او مثبت است اما اینکه از تغییرات منفی جلوگیری کرد و رابطه را به سمت بهتری تغییر داد، معمولا جواب این بخش از سوال چندان روشن نیست.
با وجود اینکه همسران زیادی از استرس و فشار بعد از بچه دار شدن آگاه هستند، اما اغلب آنها توان مدیریت این فشار را نداشته و در نتیجه متاسفانه بعد از بچه دار شدن روزهای سختی را تجربه می کنند. اما این مشکل از کجا منشا می گیرد و به چه مواردی در این زمینه می توان اشاره داشت؟ شاید بتوان در ارتباط با این موضوع به چند مورد اشاره داشت؛ مواردی که معمولا والدین جوان از ان غافل هستند.

مادر شدن یعنی چه؟
شاید جواب این سوال برای بسیاری از همسران واضح باشد. اما وقتی قرار به عمل می رسد، ماجرا کمی گیج کننده می شود. این روزها داستان درس خواندن و کار کردن رقیبی جدی بر سر راه مادری کردن شده است. زمانی که مادران مجبورند همزمان با مادری کردن درس بخوانند، کار کنند و خلاصه چند کار را همرمان انجام دهند، البته استرس و فشار می تواند افزایش یافته و البته هویت یابی همسران در نقش جدید مادری را دشوارتر سازد.
پدر شدن یعنی چه؟
هر قدر داستان هویت یابی مادران جدید دشوار است، داستان هویت یابی پدران صدها مرتبه از آن دشوارتر است. شاید داستان هویت یابی مادران تا حد زیادی با به دنیا آمدن نوزاد ختم به خیر شود، اما برای پدران موضوع به این راحتی ها حل شدنی نیست . متخصصان معتقدند قبول نقش پدری اتفاقی یک شبه نیست و برای غالب پدران فرآیندی آرام و تدریجی است که به آرامی طی می شود.
به نظر می رسد که این دو سوال ظاهراً ساده هستند، اما پاسخگویی نادرست به انها می تواند مشکلات زیادی را در ارتباط بین همسران بعد از بچه دار شدن ایجاد کند. شاید شما که هنوز بچه دار نشده اید تصور کنید که ایجاد مشکل بین همسران بعد از به دنیا آمدن فرزند، داستانی اغراق آمیز است. اشاره به چند پژوهش می تواند در شما این انگیزه را ایجاد کند. که از قبل به فکر باشید.
داستان جدی تر از این حرف هاست
به تازگی نتایج پژوهشی در استرالیا منتشر شده که بر مبنای یک پژوهش 8 ساله در مورد 218 زوج انجام شده است، نتایج نشان می دهد 90 درصد همسران با تولد فرزند اول، کاهش در رضایت زناشویی را تجربه کرده اند. البته زوج ها بدون فرزند نیز کاهش در کیفیت زناشویی خود داشته اند، اما کاهش رضایت برای زوجینی که بچه دار می شوند بیشتر از آنهایی است که بچه دار نشده اند. پژوهش دیگری نشان می دهد که کیفیت رابطه نیمی از والدین بعد از به دنیا امدن اولین فرزندشان، برای مدتی افت محسوسی می کند، اما جالب است بدانید زمانی که همسران انتظارات واقع بینانه نسبت به بچه دار شدن پیدا می کنند و مهارت های ارتباطی و حل مسئله در آنها تقویت شده و از حمایت های تخصصی مانند گروه درمانی و مشاوره تلفنی بهره می گیرند، این میزان می تواند به صورت قابل ملاحظه ای کاهش یابد. در این شرایط تنها 13 درصد مادران وجود استرس در رابطه خود با همسرشان را گزارش کردند که البته پیشرفت قابل توجهی است. آمارها نشان می دهد که بعد از بچه دار شدن حتی می تواند آمار طلاق افزایش یابد و این به خاطر نداشتن فرصت همسران در وقت صرف کردن برای حل مشکلاتشان نیز هست. با توجه به این موارد به نظر می رسد لازم است همسران بیش از بچه دار شدن و ایجاد این مسائل دست به کار شوند. شاید مهم ترین نکته برای آماده شدن یک نکته باشد.
دانش جو باشید
اولین و مهم ترین عامل این استرس و فشار و البته بسیاری از اختلافات همسران، ناشی از ناآگاهی همسران از تغییراتی است که انتظار انها را می کشد، برای مثال، در طول دوره بارداری و به ویژه در سه ماهه ابتدایی آن به دلیل تغییرات هورمونی، مادر بسیار تحریک پذیر و حساس است و احساسات متغیری را تجربه می کند؛ امری که از سوی همسر می تواند به بهانه گیری، غیر قابل پیش بینی بودن و ... توصیف شود. زمانی که همسران از این تغییر طبیعی اطلاع ندارند؛ غالباً سوء تفاهم هاست که به رابطه آنها سرازیر می شود. البته اطلاعاتی که لازم است همسران از آن آگاهی داشته باشند محدود به این یک مورد نیست، تغییرات دوره بارداری و تغییراتی که پس از به دنیا آمدن کودک روی می دهد، از مواردی است که لازم است همسران از آن اطلاع داشته باشند. یادتان باید کسب اطلاع در این مورد با یک ساعت مطالعه به دست نمی آید و لازم است زمان بیشتری برای این موضوع صرف کنید.
به مثال دیگری در این زمینه توجه کنید : حداقل 10 تا 20 درصد مادران جدید افسردگی و یا استرس و اضطراب را بعد از بچه دار شدن تجربه می کنند، احساسی که می تواند فشار روانی زیادی به انها وارد کند. زمانی که مادران از پیش این موضوع را می دانند و پدران نیز از آن اطلاع دارند. همراهی و حمایت همسران از همدیگر می تواند روند بهبود را تسریع بخشیده و مانع ایجاد مشکلات جدید تر شود.
برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند که آمادگی روانی یعنی پیش از تصمیم برای بچه دار شدن نزد مشاور بروید و در این مورد صحبت کنید و سعی کنید اگر مسائل حل نشده ای وجود دارد، حالا که فرصت دارید برای حل شان چاره ای بیندیشید.


آرزو حسنی، ماهنامه سپیده دانایی ، شماره 43