آرامیس مشاور
رژیم غذایی و افکارمنفی، چرا نمی توانم رژیمم را تا آخر ادامه دهم؟! مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

چرا کسی که اضافه وزن دارد و برنامه کاهش وزن را شروع کرده، پس از مدتی دوباره به نقطه اول باز می گردد؟
همه ما و یا دست کم برخی از ما در زندگی سعی کرده ایم وزنمان را کاهش دهیم، در این گونه مواقع انگیزه بالایی که در ابتدای کار داشته ایم باعث شده برخی سختی های آن حتی به ذهنمان خطور نکند ، پس از مدتی ماجرا دوباره شروع می شود، با دیدن اولین کیک روی میز ... فشار شکم ، جنگ و دعوا در ذهن برای خوردن و نخوردن، دوباره از سرگرفته می شود.

وای از دست مهمانی هایی که دعوت می شویم که گاهی باعث می شوند آن قول و قراری که با خود بسته ایم را به بهانه هایی کنار بگذاریم و حسابی از خود پذیرایی کنیم. بعد از همه اینها و در خلوت خودمان چیزی که به سراغ مان می آید عذاب وجدان است. عذاب وجدان همه سلول هایمان را در برمی گیرد. این دفعه به خود قول می دهیم از شنبه هفته بعد شروع کنیم ... خلاصه شنبه ها می آیند و می روند و هنوز تصمیمی قاطعانه و روشی منطقی برای کاهش وزن اضافه گرفته نشده است.
تصور خود افرادی که رژیم می گیرند این است که به علت مصمم نبودن یا نداشتن عزم و اراده کافی در کنترل تغذیه شان یا کم غذاخوردن نتوانسته اند وزن خود را کم کنند.
ولی به لحاظ علمی و منطقی مشکل اینجاست : نمی دانند چگونه یک برنامه غذایی معتدل را رعایت کنند.
مشکل افرادی که به سراغ رژیم لاغری می روند و به دنبال شنبه این هته و هفته بعد هستند ، این است که نمی دانند چطور به طور مداوم در خود انگیزه لازم و کافی برای کاهش وزن را ایجاد و حفظ کنند. آنها نمی دانند وقتی وسوسه می شوند چگونه جلوی این وسوسه را بگیرند و خود را گول نزنند.
آنها نمی دانند چگونه اشتباهات خود را به عنوان اشتباهات موقتی و گذرا در نظر بگیرند... وقتی در خود احساس یاس، سردرگمی ، ناامیدی و ناتوانی برای ادامه روند رژیم غذایی می بینند، چه کاری انجام دهند؟
از نظر بیشتر افراد در ابتدا ، رژیم گرفتن کار نسبتاً ساده ای به نظر می رسد و بعد در برخی مقاطع، آنها با اولین چالش روبه رو می شوند، به طوری که دیگر رژیم گرفتن و حفظ آن سخت و دشوار می شود. این وضعیت برای هر شخصی اتفاق می افتد. اما وقتی افراد از قبل درباره مشکلاتی که در این فرایند پیش خواهد آمد آگاهی به دست می آورند و خود را برای رویارویی با چالش ها آماده می کنند، قادر خواهند بود تا با پشتکار و ثبات قدم بر این مشکلات موقتی و زودگذر غلبه کنند.
خبر خوب این است که «خوردن» ، مانند خون رسانی به اجزای بدنتان یا تپش قلبتان عملی خودکار و خودبه خودی نیست. در واقع نه تنها خودکار نیست، بلکه شما می توانید یاد بگیرید چگونه کنترل بهتری بر تصمیمات مربوط به عمل خوردن غذا داشته باشید.
شاید شما نسبت به این موضوع آگاه نباشید که قبل از خوردن غذا همواره فکر و اندیشه ای درباره آن در سر دارید. طبق همین افکار به سمت غذا می روید و تصمیم می گیرید آن را بخورید. کاری که ما مراجعان انجام می دهیم این است که با تکنیک ها و روش های رفتاری – شناختی به آنها کمک می کنیم تا بتوانند در وهله نخست آشنایی بیشتری با عملکرد ذهن و رفتار خود داشته باشند سپس راه و روش متعادل خوردن را یاد بگیرند.
در حقیقت به لحاظ روان شناختی یکی از عوامل مهمی که باعث رها کردن رژیم غذایی در این گونه افراد می شود، انحراف های فکری کلیدی و اساسی است که از آنها با عنوان «افکار منفی» یاد می کنیم . این انحرافات فکری مانع می شوند این افراد به وزن دلخواه خود برسند و در وزن دلخواه خود بمانند.
در اینجا به برخی از اصلی ترین افکار منفی و مخرب افرادی که رژیم می گیرند اشاره می کنیم:
1- توجه و دلیل تراشی (خوردن این غذا اشکالی ندارد، چون ...)
2- دست کم گرفتن و ناچیز شمردن پیامدها (اگر این غذا را بخورم مشکلی برایم به وجود نمی آید)
3- خود فریبی (از آنجا که امروز رژیم غذایی ام را کاملا رعایت نکرده ام، دیگر اشکالی ندارد که تا پایان روز انچه دلم می خواهد را بخورم.)
یادگیری چگوگی تصحیح این انحراف های فکری، یادگیری چگونگی برطرف کردن مشکلات مرتبط با رژیم غذایی و یادگیری چگونگی ایجاد انگیزه در فرد برای انتخاب عادت عذایی موثر و مفید ، همان چیزهایی است که شما باید به صورت گام به گام یاد بگیرید.
اگر از قبل برنامه ریزی مشخصی داشته باشید و بدانید که چه کاری باید انجام دهید و از لحاظ ذهنی و فکری آماده باشید، قطعاً می توانید رژیم غذایی خود را به خوبی کنترل کنید، و وسوسه شما نسبت به غذا کاهش می یابد، چون انگار از قبل توجیه شده اید.

مرضیه سوری- کارشناس ارشد روان شناسی بالینی و مشاور تغذیه

بازدید 1752 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.