آرامیس مشاور
تاثیرات دینداری بر زندگی زناشویی مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

تحقیقات چه می گویند؟
نتایج پژوهش های متعدد گویای تاثیر دینداری زوجین بر جنبه های مختلف زندگی زناشویی آنهاست. در ادامه به تعدادی از مهم ترین این تاثیرات اشاره می کنیم.

تعهد زناشویی
نتایج سالیوان (Sullivan) در سال 2001 نشان داد که میزان تعهد زناشویی در زوج هایی که دیندارتر بودند، بیشتر از زوج هایی بود که سطح دینداری پایین تری داشتند. در بین 172 زوج که بین 1 تا 5 سال از ازدواج آنها می گذشت، آنهایی که خود را دیندارتر می دانستند ( در مراسم مذهبی شرکت می کردند، باورهای مذهبی در زندگی روزانه شان نقش داشت، در شرایط دشوار درصدد بهره گیری از آرامش معنوی برمی آمدند و در کل افراد با ایمانی بودند) نسبت به همسرشان بیشتر احساس تعهد می کردند ، تا کسانی که کمتر مذهبی بودند.
خشونت خانگی
به طور کلی، احتمال وقوع خشونت خانگی بین زوج هایی که به طور مرتب در مراسم مدهبی شرکت می کنند (رفتن به کلیسا یا مسجد) ، بسیار کمتر از زوج هایی که در این مراسم شرکت نمی کنند، به ویژه که زوجین عقاید و باورهای مذهبی مشترکی دارند. نتایج پژوهش الیسون و همکاران (1997) نشان داد میزان خشونت خانگی در زوج هایی که حداقل هفته ای یکبار در فعالیت های دینی دسته جمعی شرکت می کنند، نصف میزان آن در زوج هایی که حداکثر سالی یک یا دو بار در این فعالیت ها شرکت می کنند.
رضایت زناشویی
رضایت زناشویی با شرکت در فعالیت های مذهبی مربوط به روزهای تعطیل ( مانند شرکت در نمازجمعه) ارتباط دارد. میزان رضایت زناشویی زن و شوهرهایی که درمراسم مربوط به تعطیلات مذهبی شرکت می کنند، بیشتر از زوج هایی که در این مراسم شرکت نمی کنند، گزارش شده است. رضایت زناشویی مردان با معنای مراسم مذهبی و رضایت زناشویی زنان با اجرا مراسم ارتباط دارد.
وفاداری زناشویی
نتایج پژوهش بوردت و همکارانش (2007) نشان داده است که شرکت کردن در مراسم کلیسا به طور مداوم ، با وفاداری زناشویی ارتباط دارد . احتمال خیانت افراد متاهلی که به طور مرتب به اماکن مذهبی می روند و در مراسم مذهبی شرکت می کنند، بسیار کمتر از کسانی است که به این اماکن نمی روند.
رابطه پدر و فرزندی
دینداری مردان نه تنها بر رابطه آنها با همسرشان تاثیر دارد، بلکه بر روابط شان با فرزندشان نیز تاثیر می گذارد . پدرانی که اظهار کرده بودند دین نقش مهمی در زندگی آنها دارد و سعی می کردند مطابق موازین دینی عمل کنند، رابطه بهتری با فرزندان نوجوان خود داشتند ، تا پدرانی که سطح دینداری آنها پایین تر بود.
رابطه مادر و فرزند
اهمیت دین برای مادران بر چگونگی رابطه آنها با فرزندان شان تاثیر می گذارد. بر طبق گزارش مادران، صرف نظر از میزان دفعات رفتن مادران به کلیسا یا مسجد، کیفیت رابطه مادرانی که دین نقش مهمی در زندگی آنها ایفا می کند با فرزندان شان، بسیار بهتر از مادرانی است که دین نقشی در زندگی شان ندارد.
میزان مشارکت پدر
سطح بالای دینداری پدر با رابطه بهتر وی با فرزندان ، انتظار داشتن رابطه مثبت در آینده، احساس ملزم بودن به داشتن یک رابطه منظم و سازمان یافته با فرزندان و احتمال افزایش حمایت عاطفی و کمک کردن به آنها ست.
حل تعارض
زوج هایی که با هم به عبادت می پردازند، کمتر دچار تعارض شده و زودتر هم آشتی می کنند. میزان هیجان های منفی، احساس خصومت و تنفر و تحقیر کردن و اهانت در افرادی که به عبادت می پردازند، کمتر از دیگران است.


شروین محمدی، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

بازدید 1959 بار
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 20 آذر 1393 ساعت 08:10

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.