آرامیس مشاور
نکاتی که خانواده های سربازان باید بدانند مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

دلتنگ نشو ؛
خدمت سربازی ورود به محیطی است که به دلیل ناآشنایی با ان همواره با ترس و دلهره سربازان و خانواده هایشان همراه است؛ بخصوص اگر فرزند شما تجربه زندگی دور از خانواده را نداشته باشد. در طی این دوران، بیشتر پدر و مادرها احساسات و واکنش های خود را کنترل می کنند تا فرزندشان را جهت آماده شدن برای زندگی سربازی کمک کنند. توجه به نیاز عاطفی خودتان، همراه با توجه به نیاز فرزندان در آماده کردن او و شما برای دوران سربازی بسیار کمک کننده خواهد بود. در واقع والدین در این دوران – بخصوص در ماه های اولیه – نقش بسیار مهمی در سازگاری فرزندانشان دارند. برای آشنا شدن با مهارت های رویارویی با مشکلات احتمالی در چند ماه اخیر خواندن این مطلب به شما کمک می کند.

احساسات دوگانه خود را طبیعی بدانید
برای بیشتر خانواده ها، رفتن فرزند به سربازی ، از سویی احساسی از رضایت ناشی از استقلال فرزند، بزرگ شدن و آمادگی برای ورود به دنیای بزرگسالی را به همراه دارد، اما همزمان باعث ایجاد احساس نگرانی ، ترس و حتی گاهی طرد می شود. این احساسات متناقض بخشی از فرایند ماجرا است. در این هنگام وانمود به نداشتن احساس غم، گناه، ارامش یا هر حالت عاطفی دیگر ، سودمند نیست . در مقابل، صحبت کردن درباره احساسات با دوستان خانوادگی قابل اعتماد می تواند منبع حمایتی خوبی برای شما باشد.
به خاطر داشته باشید این مرحله مهم و تاثیرگذاری در زندگی فرزندتان است.
گاهی برخی پدر و مادرها تنها بر مشکلات و بدی های دوران سربازی تاکید دارند؛ اما دوران سربازی با تمام ترس ها، بیم ها و سختی ها دارای مزایای زیادی برای فرزندتان است. این دوران، فرزند شما را برای به دست اوردن استقلال و ورود به دنیای بزرگسالی کمک می کند. بسیاری از والدین در می یابند که آماده کردن فرزندشان از طریق این فرصت موهبتی غیرقابل ارزش گذاری است. به خودتان افتخار کنید و این مرحله را یک بخشش لازم برای فرزندتان بدانید.
برای سلامتی خود وقت بگذارید.
برخی پدر و مادرها در این گونه مواقع به دلیل فشار روانی تجربه شده، به سلامت جسم و روان خود اهمیت کمتری می دهند و گاهی تا مدت ها برنامه طبیعی خواب و خوراک انان مختل می شود. لازم است به اندازه کافی بخوابید ، به طور منظم غذا بخورید و ورزش کنید و حتی از وقت آزاد خود به نحو مناسب استفاده کنید. اگر احساس خوبی داشته باشید ، نیروی لازم برای کمک به فرزندتان را داشته و الگوی خوبی نیز برای او خواهید بود. برای حفظ سلامت روان خود نیز اقدامات موثری تا به حال فرصت آن را نداشته اید انجام دهید، اکنون که دیگر مشغله فرزند داری کمتر شده، زمانی را به کارهایی مانند خواندن کتاب، مسافرت یا امور خیرخواهانه اختصاص دهید.
در دسترس باشید.
گرچه فرزند شما در حال تجربه دوران جدید زندگی خود و استقلال است، اما هنوز نیاز دارد که بداند شما پشتیبان اویید و برای همفکری در مورد موضوعات پیچیده و سخت و یا حتی اتفاقات ساده معمولی در دسترس او هستید . به طور منظم و به مقدار کافی به او زنگ بزنید و او را ملاقات کنید. در هر مورد اجازه بدهید که او خودش مشکلات و کمک احتمالی را بیان کند.
مدام از فرزندتان نپرسید که آیا دلتنگ است یا خیر؟
سربازان در نخستین روزها و هفته های دوران سربازی، به دلیل تغییرات زیاد و البته گاه سخت، فشار روانی زیادی را تحمل می کنند و بدیهی است که کنار آمدن با چنین موقعیتی مستلزم صرف وقت است. پس با سؤالات دائمی و مکرر خود به این تنش ها دامن نزنید. اگر آنها نیز احساس دلتنگی را بیان کردند، یک همدلی ساده بهترین کار است.
موقع مرخصی همراه باشید.
یکی از مسائل شایع سربازان و نگرانی آنان این است که موقع مرخصی باید فشار زیاد را تحمل کنند؛ از پرسش و پاسخ های زیاد تا دید و بازدیدهای فشرده! از طرفی والدین مدام می گویند که در این چند روز مرخصی فرزندشان فقط می خوابد یا به دوستان شخصی سری می زند. این اختلاف نظرها طبیعی است، اما خوب باید به توافق برسید، به طوری که به خواسته ها و علاقه های فرزندتان هم احترام بگذارید و انتظارات خود را کمی تعدیل کنید تا هر دو از این زمان کم مرخصی لذت ببرید.
برخی تغییرات فرزندتان را بپذیرید.
دوران سربازی و تجربه های مربوط به آن طرز فکر و توانایی های شخصی و حتی سلیقه افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، تا جایی که این تغییرات اصول و ضوابط خانوادگی ، فرهنگی و اخلاقی را خدشه دار نسازد، نگران کننده نیست و ناشی از تحولات این دوران است. پس پذیرای تغییرات باشید.

فاطمه طالبی، کارشناس ارشد روان شناسی

بازدید 1665 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.