آرامیس مشاور
پنج روش برای کنار آمدن با اضطراب بعد از طلاق مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

این ترن بالاخره می ایستد
مواجهه با طغیان اضطراب که به نظر می رسد همراه همیشگی طلاق است، می تواند واقعاً دشوار باشد،خصوص اگر از راهکاری برای مواجهه با آن استفاده نشود. اضطراب می تواند در هر لحظه از روز به شما اصابت کند و معمولاً در زمان های نامناسبی بروز می کند که شما واقعاً ترجیح می دهید که ذهنتان بر کاری که در حال حاضر انجام می دهید، متمرکز باشد. اما باید بپذیرید که این افکار و اضطراب ناشی از آن برای هر فردی که در فرآیند طلاق قرار دارد، طبیعی است. شما به این دلیل که مضطرب هستید غیرطبیعی نیستید، زیرا زندگی تان تغییر کرده است و برای رسیدن به تعادل دوباره به زمان نیاز دارید.

مشکل از آنجا ناشی می شود که این اضطراب به یک اختلال اضطرابی تبدیل شود و پایدار باشد، چنان که اجازه زندگی عادی را به شما ندهد. بنابراین برای کنار آمدن با اضطراب و نگرانی بعد از طلاق پیشنهادهای زیر را که روان شناسان ارائه کرده اند، به کار ببندید.

1- اضطراب عادی است . شما اکنون با اینده جدیدی مواجه شده اید که از زندگی قبلی که مدت ها برای آن برنامه ریزی کرده بودید، متفاوت است و همین مسئله می تواند بسیار وحشت انگیز باشد. به یاد داشته باشید که آینده ای که در زندگی سابقتان طراحی کرده بودید، تنها یک بینش در ذهنتان بوده است و اگر چه به نظرتان واقعی بوده ، اما این طور نیست. مضطرب بودن به دلیل ابهامی است که در فرد به وجود می آید و این ابهام تنها منحصر به انسان است و احتمالاً به موقعی برمی گردد که انسان های اولیه زندگی شان را از طریق شکار تامین می کردند و نیاز به اضطراب در مورد موارد مبهم داشتند.

2- طلاق یک اندوه است. شما نیاز دارید که غم زندگی سابق تان، گذشته تان، مشکلاتی که اوایل زندگی مشترک سابق تان به اندازه کافی مورد توجه قرار نداده اید و خانه ای که از دست داده اید، آینده ای که برای آن برنامه ریزی کرده بودید و از دست دادن خانواده را تجربه کنید. غم ممکن است در زمان های مختلف برای یک زمان طولانی زیاد شود و این باز هم موضوعی طبیعی است. این را بپذیرید زیرا چیز ناراحت کننده ای اتفاق افتاده است.

3- مواردی را که اضطراب شما را برمی انگیزند بیابید. یک دفترچه همراه خود داشته باشید که چه موقع و چرا مضطرب می شوید، چنان که بتوانید ببینید چه الگوهایی وجود دارد که می تواند برای توقف اضطراب قطع شود. اگر این افکارتان است که موجب طلاق می شود، بنابراین نیاز دارید یاد بگیرید چگونه روش گفت و گو با خودتان را تغییر دهید. ثبت در دفترچه بسیار تصفیه کننده است و می تواند به شما کمک کند تا ترس هایتان را از مغز تان بیرون بیاورید و به درون صفحات دفترچه تان بیاورید که در آن این امکان وجود دارد که از خودتان سوالاتی درباره روش صحیحی که می توانید در مواجهه با انها داشته باشید، بپرسید. به جای آنکه بدون آنکه به نتیجه ای برسید تنها با این افکار کلنجار روید.

4- دریافت کمک . اگر نمی توانید اضطراب تان را کنترل کنید و این نگرانی با فعالیت های روزانه تان همچون خواب یا غذاخوری تان تداخل یافته است، بنابراین این زمانی است که به فکر گرفتن کمک تخصصی باشید. یادتان باشد که اضطراب می تواند پیش درامدی برای افسردگی باشد. شما می توانید با یک روان شناس یا مشاوری که احساس راحتی با او دارید، برای مواجهه با اضطراب ملاقات کنید.

5- نیاز به زمان دارید. فرآیند طلاق برای پشت سر گذاشته شدن به زمان نیاز دارد و حتی ممکن است تا سال ها درگیر مشاجرات قانونی با همسر سابقتان باشید که می تواند هزینه زا باشد. بنابراین از لحاظ هیجانی به زمان نیاز دارید تا التیام یابید و باید صبور باشید از این برای التیا یابید و باید صبور باشید. از این زمان برای ارزیابی مجدد زندگی تان و آنچه تمایل دارید در آینده انجام دهید، استفاده کنید. یاد بگیرید که مسئولیت اشتباهات را در زندگی مشترک سابق بپذیرید تا دیگر آنها را در زندگی بعدی تکرار نکنید.


امیدوارم پیشنهادهای بالا بتواند به شما در مواجهه با اضطراب بعد از طلاق کمک کند. یادتان باشد که فرایند طلاق برای هیجانات تان به مثابه یک ترن هوایی است که شما در آن سوار می شوید تا زمانی که به پایان برسد. در مسیر این ترن، گاه می ترسید و گاه ارامش را تجربه می کنید. در هنگام ترس تنها افکار مثبت است که می تواند به کمک شما بیاید و به شما یادآوری کند که این فرایند ترس و امید دیری نخواهد پایید و شما از ترن پیاده خواهید شد.

مهدی ملک محمدی ، کارشناس ارشد روان شناسی

بازدید 1367 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.