آرامیس مشاور
جزء کدام نسل اید؟ ایکس X ، ایگرگ Y یا زد Z؟ مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

متخصصان علوم ارتباطات ، نسل ها را براساس مواجهه شان با پدیده های دنیای مجازی طبقه بندی کرده اند

ایکس X ، ایگرگ Y یا زد Z؟
همین شبکه های اجتماعی که دانشمندان علوم انسانی ما به سادگی از کنار آنها می گذرند، برای آن طرف آبی ها آن قدر مهم است که حتی نسل هایشان را براساس مواجهه با آن طبقه بندی کرده اند. یکی از این انسل ها به نام «نسل ایکس» حتی در ایران هم مشهور شده اند. یکی از جامعه شناسان خودمان کتابی به نام «نسل ایکس» نوشته که در واقع شرح ویژگی های نسل سوم انقلاب در ایران است. مسئله اینجاست که گسترش فن آوری مجازی به قدری سریع در دنیا اتفاق می افتد که ما می توانیم کمابیش شکل گیری نسل های این چنینی در غرب را در ایران خودمان هم ببینیم. می گویید نه؟ ته و توی این نسل ها را در این مطلب در آورده ایم. ببیند شما واقعاً شبیه کدام نیستید؟

 

نسل ایکس X
به متولدین دهه 60 تا اواخر دهه 70 میلادی می گویند نسل ایکس. در جوانی این نسل کم کم شکل های جدید ارتباطات باب شدند. آنها اولین نسلی بودند که اینترنت ار در زندگی شان تجربه کردند. این نام اولین بار در کتاب «نسل X؛ داستانی برای یک فرهنگ شتاب گرفته» (Generation X: Talesforan Accelerated Culture) در سال 1991 توسط داگلاس کاپلند وارد ادبیات مدرن شد. می گویند کاپلند به این خاطر نام این نسل را X گذاشت که جوان های این نسل به نسبت نسل قبلی ارزش های مبهمی داشتند. این نسل برای ارتباط هایشان هم از تلفن استفاده می کردند، هم از اینترنت. ما به ازای این نسل را می توان با ده سال تاخیر در نسل سوم خودمان دید.

نسل ایگرگ Y
به متولیدن دهه 1980 تا اواسط دهه 90 می گویند نسل Y، نام Y فقط به خاطر اینکه متولدان این دهه بعد از نسل X قرار می گرفتند ، روی این نسل گذاشته شد.
جوان های نسل Y کاملا به ابزارهای ارتباطی جدید مثل اینترنت مسلط هستند و کارکردن در فضای مجازی بخشی از زندگی روزمره شان را تشکیل می دهد. به این نسل، نسل وب گرد هم می گویند. این نسل اولین چیزی که از اینترنت می بیند، وب سایت ها و وبلاگ ها هستند به وب 2ها. می توان متولدان نیمه دهه 1360 به این طرف یعنی خودمان یعنی نسل چهارم را به ازای این نسل دانست.

نسل زِد Z
متولدین اواسط دهه 90 به بعد ، نسل زد Z هستند. این نسل یک جورهایی متولدین نسل X به حساب می آیند. به این نسل می گویند نسل اینترنت یا نسل شبکه. نسل شبکه ای ها در زمانی زندگی می کنند که اینترنت همه عرصه های اقتصادی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده است. اولین چیزی که این نسل از اینترنت می بیند، وب 2 ها یا شبکه اجتماعی است. معادل این نسل را می توان در نوجوان های خودمان هم سراغ گرفت.


منبع: سپیده دانایی، شماره 42

بازدید 4813 بار
آخرین ویرایش در جمعه, 09 اسفند 1392 ساعت 15:43

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.